sobota, 14 stycznia 2012

Pan Marcin poleca - Wind Mobile

Otrzymaliśmy od Pana Marcina, jednego z czytelników newconnect-analizy, analizę spółki Wind Mobile. Za przesłany tekst dziękujemy, zamieszczamy go bez zmian, dodając jedynie wykresy dotyczące spółki Wind Mobile.


Wind Mobile
 
Chciałbym przedstawić krótką charakterystykę spółki Wind Mobile SA. Emisja prywatna (po 4.28) odbyła się w czerwcu 2011, debiut nastąpił w październiku 2011. Debiut nie należał do "udanych", w dniu debiutu notowano spadki rzędu 20-30%. Jednak po 3 miesiącach na New Connect kurs odrobił straty. Na zamknięciu sesji 30 grudnia kurs osiągnął swoje maksimum na poziomie 4.26. Tym samym odrobił ogromne straty. Obecnie utrzymuje się powyżej 4 pln za akcję.

Wind Mobile SA to spółka z górnej półki New Connect. Nie jest znana, gdyż nie koncentruje się na fałszywym PR, a tylko na działalności operacyjnej. Na czele Rady Nadzorczej stoi Rafał Styczeń, znany między innymi z sukcesu spółki Comarch. Prezesem Zarządu jest Igor Bokun, związany z giełdową spółką Eko Eksport (która notabene w ostatnim czasie jest w stromym trendzie wzrostowym). Podstawowa działalność WMO to dostarczanie rozwiązań mobilnej rozrywki, mobilnego marketingu oraz mobilnej infrastruktury, czyli systemów informatycznych i teleinformatycznych dla operatorów sieci komórkowych.

To, co jest cechuje wyniki finansowe Wind Mobile SA to wysoka dynamika wzrostu zysku netto. Od momentu debiutu spółka kilkakrotnie informowała o podpisaniu nowych znaczących kontraktów. Zysk netto:
- 2009 - 619 tyś pln
- 2010 - 1 465 tyś pln
- 2011 - 2 320 tyś pln (prognoza, podtrzymana w grudniu 2011)
- 2012 - 3 300 tyś pln (prognoza)
Szczegółowe wyniki na stronie windmobile.pl/inwestorzy w dziale Wyniki Spółki.

Tak silny wzrost zysków wynika najbardziej z faktu, że operatorzy sieci komórkowych muszą obniżać ceny zwykłych połączeń i wiadomości SMS, a więc muszą zarabiać na usługach dodanych. Inwestycje w usługi dodane są coraz większe, a wejście Wind Mobile SA w obszar mobilnego marketingu (reklama w sieciach komórkowych) otwiera kolejne drzwi rozwoju. Przy utrzymaniu dwucyfrowego wzrostu zysków netto spółka na pewno będzie chciała przenieść się na główny parkiet, a to zawsze oznacza pozyskanie nowego akcjonariatu.

Porównywanie Wind Mobile SA do innych spółek notowanych na New Connect nie ma większego sensu. Nie jest to pusta obietnica, jak spora część debiutujących obecnie spółek. To jest spółka, która prowadzi realną działalność (13 mln pln przychodu w 2011), osiąga znaczne zyski. Zainteresowanie papierami WMO można określić jako umiarkowane: praktycznie nie ma dni bez handlu, ale obroty nie należą do najwyższych.

Warto jeszcze zaznaczyć, że spółka wielokrotnie informowała o zakupach znacznych wolumenów akcji WMO dokonanych przez członków Rady Nadzorczej oraz Zarządu. Co to może oznaczać - niech każdy sobie odpowie sam.

Pozdrawiam,
Marcin






Zachęcamy czytelników newconnect-analizy do przesyłania na adres newconnect.analizy@gmail.com wykonanych przez siebie analiz spółek z rynku alternatywnego, a także opinii i komentarzy na temat Newconnect.

6 komentarzy:

  1. To ja zaproponuje Bluetax. W 2011 zysk operacyjny ponad 1 mln złotych, zysk netto 1 mln zł. Prognoza na 2012 to 1,2 mln zysku netto. A to wszystko przy kapitalizacji 4 mln zł.
    Bariera jest oczywiście spread ale jak już ruszy to powinna wrócić do normalnych poziomów np C/Z ~ 15.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystko ładnie i pięknie. Mnie się gdzieś odezwał cichutki dzwonek alarmowy: w tej spółce był jakiś fundusz związany z Intelem, i nie było tak, że przy okazji private placement wychodził z posiadanych akcji? Czy oferowane akcje w pp były w 100% nową serią?

    OdpowiedzUsuń
  3. W ofercie private placement fundusz sprzedał część swoich akcji, a część pochodziła z emisji nowej serii. Ale dzwonek alarmowy nie jest potrzebny - teraz fundusz i ludzie z nim związani (Rada Nadzorcza) odkupują akcje.

    Czekamy na wyniki za 2011. Jeśli prognozy się potwierdzą, to będziemy mieli fundamenty do pojawienia się popytu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wytłumacz jaki sens miało żeby fundusz sprzedawał akcje w pp a teraz je skupował z rynku? Chyba, że sprzedał w pp drożej a teraz jest taniej... Czy to, że fundusz i rada nadzorcza kupują akcje to pewna informacja (szły oficjalne komunikaty?)?

    OdpowiedzUsuń
  5. Patrząc na taki ruch funduszu od strony "inwestora indywidualnego", zupełnie niezwiązanego ze spółką, właścicielami itp., to można szukać sensu wyłącznie w różnicy ceny sprzedaży i zakupu. Ale patrząc szerzej:
    1. fundusz Rafała Stycznia inwestuje w wiele spółek jednocześnie. Jeśli planuje wejście w nową spółkę - potrzebuje środków. Wówczas może sprzedać akcje bez tracenia kontroli nad spółką, a nowi inwestorzy dokapitalizują spółkę, więc wartość spółki może tylko wzrosnąć
    2. fundusz i jego założyciele mogą potrzebować przeorganizowania zaangażowania kapitału. W jedną spółkę wchodzą jako fundusz, a jeśli widzą potencjał, to przechodzą do inwestycji jako osoby prywatne. Innymi słowy - szykują sobie pozycję na emeryturę.
    3. W niższej cenie kupował nie tylko fundusz i jego właściciele. Kupiło też sporo innych inwestorów, a w szczególności Zarząd.

    Wszystkie informacje można znaleźć w każdym serwisie giełdowym, np. gielda.onet.pl - http://gielda.onet.pl/wind-mobile-s-a-nabycie-akcji-przez-podmiot-zarzadzany-przez-osoby-wchodzace-w-sklad-rady-nadzorczej-emitenta,18886,120147,komunikaty-detal
    A ładnie podane na stronie spółki, windmobile.pl/inwestorzy

    OdpowiedzUsuń
  6. A teraz kto kupuje? Będzie jakieś info?

    OdpowiedzUsuń