środa, 20 czerwca 2012

Długo oczekiwane reformy na NewConnect...


Zarząd GPW Uchwałą Nr 497/2012 z dnia 28 maja 2012 r. postanowił wyodrębnić na rynku NewConnect dodatkowe obok NewConnect Lead segmenty: NewConnect High Liquidity Risk oraz NewConnect Super High Liquidity Risk. Największe zmiany dotyczyć będą spółek, które znajdą się w segmencie Super High Liquidity Risk, te bowiem zostaną automatycznie przeniesione na jednolity system notowań. Akcjonariusze których spółek mogą się tego spodziewać? Sprawdźmy.

Przyjęto następujące zasady kwalifikowania spółek do nowopowstałych segmentów

NewConnect High Liquidity Risk
- średnia wartość akcji w wolnym obrocie wynosiła mniej niż 1.000.000 złotych (średnia arytmetyczna z ost. 3 miesięcy).

W przypadku zakwalifikowania akcji emitenta do segmentu NewConnect High Liquidity Risk nazwa akcji emitenta oznaczana zostanie w sposób szczególny w serwisach informacyjnych Giełdy oraz na stronie www.newconnect.pl, natomiast akcje emitenta zostaną usunięte z portfela indeksów*.

i NewConnect Super High Liquidity Risk:
- średnia wartość akcji w wolnym obrocie wynosiła mniej niż 1.000.000 złotych (średnia arytmetyczna z ost. 3 miesięcy),
- średni kurs akcji był niższy niż 10 groszy lub jego średnia zmienność przekraczała 10%, - lub ogłoszono upadłość emitenta, lub nastąpiło otwarcie likwidacji emitenta (kwalifikacja do segmentu NewConnect Super High Liquidity Risk następuje niezwłocznie po stwierdzeniu zaistnienia tej przesłanki)


W przypadku zakwalifikowania akcji emitenta do segmentu NewConnect Super High Liquidity Risk akcje emitenta przeniesione zostaną do notowań w systemie kursu jednolitego, nazwa akcji emitenta oznaczana zostanie w sposób szczególny w serwisach informacyjnych Giełdy oraz na stronie www.newconnect.pl, natomiast akcje emitenta zostaną usunięte z portfela indeksów*.

Pierwsza weryfikacja rynku nastąpi 27 czerwca 2012 r. Kolejne następować będą pod koniec każdego kwartału. Ile spółek zostanie przesuniętych do systemu notowań jednolitych i co to będzie oznaczać dla ich akcjonariuszy, czas pokaże. Na większości tego typu spółek płynność jest żadna, więc wiele to nie zmieni z punktu widzenia akcjonariuszy, zakwalifikowanie spółki do NewConnect Super High Liquidity Risk pewnie ustrzeże część „raczkujących” inwestorów przed inwestycją, część dłużej zastanowi się zanim ewentualnie kupi akcje spółki z NewConnect Super High Liquidity Risk, a na końcu część tych którzy śledzili ruchy kursowe spółek z notowań jednolitych w przeszłości i pamiętają robione na nich „pompki”, popuści wodzę fantazji i zakupi „kontrolny pakiet” na wypadek jakiegoś ewentualnego mitycznego „odpału”. Jedno jest pewne, jeżeli ktoś ślęczał przed monitorem całymi dniami wyczekując transakcji, na którejś ze spółek, które wkrótce zostaną zakwalifikowane do segmentu NewConnect Super High Liquidity Risk, teraz nie będzie już musiał tego robić, zapraszamy w godzinach 11:00 – 11:30 i 15:00 – 15:30, i wyspać się można, i pobiegać po obiedzie, i ... może nie taki diabeł straszny.


Które spółki mogą się spodziewać umieszczenia z początkiem lipca 2012 w segmencie Super High Liquidity Risk, a tym samym zostać przesunięte do systemu notowań jednolitych? Wydaje się, że kryteriów wartości akcji będących w wolnym obrocie powyżej 1 mln zł oraz średniej ceny akcji z ostatnich trzech miesięcy powyżej 10 gr nie spełnią następujące spółki: KOMFORT-KLIMA, TONSIL ACOUSTIC COMPANY, POLSKA AKADEMIA RACHUNKOWOŚCI, ONERAY INVESTMENT, SITE, GEOINVENT, YELLOW HAT, KUPIEC, LIBERTY GROUP.

Szacunkowe wskaźniki w/w spółek prezentuje zestawienie z danymi uwzględniającymi wyniki sesji 02.04.2012 – 19.06.2012, do ostatecznego oszacowania wskaźników pozostało zaledwie pięć sesji z dzisiejszą włącznie. Kurs z ostatnich sesji akcji spółek YELLOW HAT oraz LIBERTY GROUP znajduje się poniżej ich średniej z trzech ostatnich miesięcy, natomiast kurs akcji spółki KUPIEC musiałby utrzymywać się na pozostających do 27.06.2012 sesjach powyżej 14 gr, aby ostatecznie przeskoczyć progowe kryterium 10 gr, mało prawdopodobne... 


Badaniu nie zostało poddane kryterium średniej zmienności powyżej 10%. Z tego tytułu segment Super High Liquidity Risk może zostać poszerzony o kolejne spółki.

GRUPA RYZYKA
Nawet jeżeli udałoby się tym razem, to ciężko może być przy kolejnej, wrześniowej weryfikacji rynku. Inwestujący w te spółki muszą się liczyć z tym, że wizja włączenia spółki do segmentu Super High Liquidity Risk jest bardzo realna.
Do GRUPY RYZYKA zakwalifikować należy: BLUE TAX GROUP, LAUREN PESO POLSKA, ARTEFE, GREEN TECHNOLOGY, JDB, PARTNER NIERUCHOMOŚCI, F24, LANGLOO, PARTEX, POWER PRICE, NEMEX.


Pewne jest to, że od lipca 2012 w systemie notowań jednolitych handlować będą akcjami akcjonariusze BUDOSTAL 5** i INWAZJA PC***. Spółki te do segmentu Super High Liquidity Risk zostaną włączone na podstawie wszczętego postępowania upadłościowego/upadłość obejmującą likwidację majątku.

W przyjętej przez Zarząd GPW uchwale nie mogę doszukać się kryterium definiującego obroty na danej spółce, średniej wartości obrotów z ostatnich 3 miesięcy, czy też procentowego udziału sesji bez jakiegokolwiek obrotu na spółce w stosunku do ilości sesji ogółem w ostatnich 3 miesiącach... szkoda, że Zarząd GPW nie uwzględnił tego kryterium budując segment Super High Liquidity Risk, przyczyniłoby się to do większego uporządkowania rynku alternatywnego.

* począwszy od trzeciego dnia obrotu po dniu podania do wiadomości uczestników obrotu informacji o dokonanej kwalifikacji;
** sąd wydał postanowienie o zmianie sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego emitenta z postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu na postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku;
*** sąd ogłosił upadłość obejmującą likwidację majątku;


Zasady ustalania liczby akcji w wolnym obrocie:
Wskaźnik akcji w wolnym obrocie (ang. free float) jest to stosunek sumy akcji w wolnym obrocie do całej emisji akcji spółki. Liczba akcji w wolnym obrocie ustalana jest na podstawie informacji zawartych w prospektach emisyjnych, raportach bieżących i okresowych oraz innych ogólnie dostępnych informacji dotyczących akcjonariuszy spółek giełdowych.
Liczbę akcji spółki w wolnym obrocie stanowi liczba akcji spółki zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym pomniejszona o:
a) liczbę akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy, z których każdy posiada więcej niż 5% tych akcji lub łącznie z powiązanymi akcjonariuszami;
b) liczbę akcji będących w posiadaniu Skarbu Państwa;
c) liczbę akcji własnych spółki przeznaczonych do umorzenia.

Za akcje w wolnym obrocie zawsze uznaje się akcje spółki:
a) będące w posiadaniu funduszy inwestycyjnych i emerytalnych;
b) będące w posiadaniu instytucji finansowych zarządzających aktywami;
c) objęte programami emisji kwitów depozytowych.

Dla spółek zagranicznych, których akcje notowane są na Giełdzie, akcje w wolnym obrocie stanowią iloczyn liczby akcji w wolnym obrocie oraz stosunku obrotów na Giełdzie do obrotów na rynku zagranicznym. W przypadku, gdy liczba ta jest mniejsza niż mediana liczby akcji, zdeponowanych w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A. za okres ostatnich trzech miesięcy, za akcje w wolnym obrocie uważa się tę medianę.




2 komentarze:

  1. a Vision przypadkiem się nie załapuje do którejś z tych kategorii?

    OdpowiedzUsuń
  2. jakieś 80 % spółek ze śmietnika w przyszłym kryzysowym roku tam trafi. Indeks wysoko pow. 30 pkt, gdzie powinien mieć w porywach może 5 pkt, na razie nic te zmiany nie dzadzą, póki tyle balonów tu będzie

    OdpowiedzUsuń